Czy soczewki kontaktowe są rozwiązaniem dla każdego?

Wada wzroku nie jest niczym przyjemnym, ponieważ może mocno skomplikować życie. Niestety, wady takie pojawiają się w różnych momentach życia i każdy z nas może się ich spodziewać. Na krótkowzroczność często cierpią już nawet dzieci, a bardzo często osoby dorosłe. Dalekowzroczność zwykle pojawia się w średnim wieku, ale oczywiście można znaleźć wyjątki od reguły. Niezależnie od tego, jaki jest rodzaj wady wzroku, warto dowiadywać się od lekarza okulisty o możliwość stosowania szkieł kontaktowych. Dlaczego? Ponieważ bardzo ułatwiają one codzienne życie i są ogromnym wsparciem dla osób uprawiających sporty. Czy każdy może z nich korzystać?

Czy dzieciom zaleca się noszenie soczewek?

Okuliści zwykle odradzają stosowanie soczewek kontaktowych do pewnego momentu. Przede wszystkim, oko dziecka rozwija się, ale poza tym, małe dziecko nie będzie w stanie zachować higieny podczas stosowania szkieł kontaktowych, a może nawet zrobić sobie krzywdę manipulując przy nich. Soczewki najlepiej zacząć stosować u nastolatka, który będzie w stanie samodzielnie je zakładać i zdejmować i podejdzie do tematu odpowiedzialnie. Bardzo istotna jest odpowiednia higiena takich soczewek, ponieważ mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia oka, jeśli nie będą utrzymywane w czystości. Zdecydowanie poleca się soczewki jednodniowe, ponieważ wyrzuca się je po jednorazowym użytkowaniu i problem ich czystości znika.

Czy starsze osoby mogą nosić soczewki cierpiąc na dalekowzroczność?

Zwykle nie ma przeciwwskazań do noszenia szkieł kontaktowych, chyba, że samo oko odmawia i daje sygnały ostrzegawcze. Jeśli pojawia się problem jaskry, czy zaćmy, lekarz z pewnością nie zaleci stosowania kontaktów takiemu pacjentowi. Jeśli jednak oko jest zdrowe i pojawia się jedynie wada wzroku, osoby cierpiące na dalekowzroczność również mogą korzystać z soczewek i cieszyć się wyjątkowym komfortem. Warto pamiętać jednak o tym, że osoby starsze mogą nie radzić sobie zbyt dobrze z zakładaniem i zdejmowaniem szkieł kontaktowych. Nie wolno o nich również zapominać, ponieważ pozostawione zbyt długo na oku mogą doprowadzić do infekcji.